Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
„Lehet szépíteni, de az orosz csapatok visszaszorulóban vanak. Ez azt is jelenti, hogy egyre távolodóban van az orosz győzelem” – fogalmazott a külpolitikai újságíró.
Rendkívüli adással jelentkezett az Ultrahang YouTube-csatorna annak kapcsán, hogy szerdán hivatalos orosz közlések is elismerték: kivonulnak a Dnyeper nyugati partjáról, és feladják Herszont, az egyetlen, február 24-e óta elfoglalt megyeszékhelyet.
„Egyértelmű, hogy újabb, nagyon komoly orosz vereségről van szó. Lehet szépíteni, de az orosz csapatok visszaszorulóban vanak. Ez azt is jelenti, hogy egyre távolodóban van az orosz győzelem” – kezdte az elemzést Stier Gábor Oroszország-szakértő, külpolitikai újságíró, aki a szeptemberi harkivi visszavonuláshoz hasonlította a most történteket.
„Herszon volt az egyetlen hídfőállás a Dnyeperen túl. Ezek után nehéz elképzelni, hogy a hadsereg hogyan fog a jövőben átkelni Európa egyik legnagyobb folyóján. Ha viszont nem kel át, az azt jelenti, hogy Oroszország a jővőben védekezni fog” – folytatta az elemző. Hozzátette: az ukrán tüzérség innentől már a Krím szélét is fenyegetheti.
Stier háttérként elmondta: a New York Times szerint 40 ezer, orosz források szerint 24 ezer katona tartotta a várost, amelyet nagyjából 30 ezer ukrán közelített meg, tehát nem beszélhetünk a támadó részéről az ilyenkor szokásos háromszoros számbeli fölényről. „Ez így kicsit érthetetlen, ezt esetleg tartani lehetett volna” – mondta Stier.
Stier szerint katonai értelemben még érthető is a kivonulás, mert sok áldozattal járt volna egy városcsata, illetve veszélyként megemlítette, hogy az ukránok állandóan lövik a nova kahovkai vízerőművet, mely megrongálódása esetén hatalmas víztömeg áraszthatta volna el a régiót, több ezer katona halálát okozva.
Stier hozzátette: a kivonulás viszont azért is problémás, mert nemrég csatolták Oroszországhoz Herszon megyét, a város feladása pedig rossz üzenet nemcsak Herszon, de az egész kelet-ukrajnai régió oroszpárti lakosainak is, akik bízva az oroszo hadseregben például népszavazásokon vettek részt.
Nyitókép: AFP